Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Art Festiwal 2023

Czcionka:

Horyniec-Zdrój Art Festiwal 2023 – Festiwal pogranicza sztuk na pograniczu kultur. Architektura, magiczne pejzaże Roztocza, sanatoryjno-uzdrowiskowy klimat, Park Zdrojowy i kawiarnia w stylu retro-galicyjskim, wreszcie ośrodek kultury w budynku dawnego teatru, tworzą niezwykłą aurę miejsca. Miejsca mitotwórczego, inspirującego wyobraźnię artystów w przeszłości i współcześnie.

To już 7. edycja, wyjątkowa jak za każdym razem, teraz jednak, w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, szczególnie ważna. Nieprzypadkowo, jako motto tegorocznej odsłony, wybraliśmy cytat z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata, wyrażającego nadzieję i zachwyt, których bardzo teraz potrzebujemy. W tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin poetki, będzie też ona jedną z bohaterek festiwalu, który otworzymy wieczorem
z udziałem wybitnej polskiej aktorki Mai Komorowskiej. W programie znajdą się monodramy, kabaret aktorski, premierowe spektakle muzyczne i poetyckie, koncerty jazzowe, spotkania autorskie, czytanie literatury, gry literackie i wiele innych.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawią się nowe pasma – kryminalne oraz ze spektaklami laureatami zimowej Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju, organizowanej przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty wokalne z Krzysztofem Antkowiakiem, które zakończą się koncertem artysty z ich uczestnikami. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak: czytanie książek polskich autorów przez naszych gości, warsztaty ilustracji książkowej cenionego ilustratora Piotra Fąfrowicza i spektakle Teatru Itakzagramy.

               Festiwal ma formułę wakacyjną, otwartą na otoczenie, naturę i pejzaż. Stąd też wiele wydarzeń odbędzie się w plenerze – w formie spacerów, rajdów, wycieczek. Będą wędrowne spotkania z książką, literacka gra terenowa, nocny rajd pieszy w blasku księżyca i koncerty w Parku Zdrojowym.

Zapraszam w imieniu swoim i organizatorów wszystkich mieszkańców i gości, kuracjuszy i turystów. Bądźcie z nami w tych pięknych dniach na pięknym Roztoczu.

Elżbieta Szymańska / Mazowiecki Instytut Kultury
kuratorka programowa festiwalu

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30